Elektrárny nepotřebujeme


Už dávno jsme si u nás zvykli využívat elektrickou energii. Ta pro nás už dávno není ničím neznámým, a byť si dodnes leckteří z nás počínají s elektřinou jako blázni a hazardují, vědí dobře, co je to zač. A také dobře víme, odkud se u nás už odedávna ona elektřina bere. Víme, že u nás máme uhelné, plynové i atomové elektrárny, ve kterých se tato energie vyrábí a pak se odsud rozvádí až k jejím spotřebitelům. Kteří ji spotřebovávají a platí za ni. A platí za ni čím dál tím víc, bohužel.

Spousta lidí nad účty za elektřinu hořekuje, lamentuje, pláče, zoufá si. Ale přece se někdo nevrátí se svým životním stylem někam do pravěku a nepřestane tuto energii využívat, jenom aby ušetřil!

modré panely

Ale ani nářky, ani úvahy o skoncování se spotřebováváním elektřiny nejsou na místě. Když chceme mít elektřinu a současně za ni nechceme přeplácet, můžeme mít to žádané naprosto bez problémů. Elektřina totiž nemusí vznikat jen v notoricky známých elektrárnách. My lidé si ji můžeme vyrábět i sami. A to samozřejmě ne tak, že budeme třít ebonitovou tyč liščím ohonem, ale tak, že si pořídíme solární zdroje. Takové fotovoltaické elektrárny Brno i jiná místa v naší zemi dobře znají, fotovoltaika už si našla své stoupence a uživatele a majitele i v mnoha koutech naší vlasti.

panely na louce

A že k těmto dosud nepatříte? Ale to je možná velká chyba. Kdybyste totiž měli své solární panely, budete si vyrábět elektřinu ze slunečního světla sami pro sebe. A sobě nemusíte platit, natož abyste se přepláceli. A proto o takové fotovoltaice pouvažujte. Mohlo by to pro vás být terno. A to nejen proto, že je elektrický proud čím dál tím dražší. A nezdá se, že by bylo nějaké citelné zlevňování na obzoru.

A nejen že budete mít elektřinu s těmito zařízeními zadarmo. Také ji budete mít kdykoliv k dispozici. I v případě dejme tomu řádění přírodních živlů, kdy třeba i celé obce zůstávají po dlouhé dny bez energie.