Studnu už dnes načerno nezhotovíte

Zhotovit studnu načerno bez povolení samozřejmě lze a nikdo vám nezabrání v tom, to provést, jenže tím se vystavujete vysokému finančnímu postihu, a tak se vůbec nevyplácí takto riskovat. Ostatně na to, že máte na pozemku studnu, lze přijít velice snadno, a navíc studna není pecen chleba, který pokud jej ukradnete v samoobsluze, snadno se jej při podezření na krádež zbavíte. Načerno vybudovanou studnu nelze zapřít a za ty problémy kolem to rozhodně nestojí.

pitná voda

Výstavba studní načerno byla teoreticky možná až do roku 2019. tehdy stačilo nechat provést průzkumný vrt, a z něj pak vodu bezostyšně čerpat. Na průzkumné vrty se totiž nevztahovalo žádné povolení. To se ale změnilo a důvodem ke změně legislativy byl nárůst stížností stávajících majitelů studní, kterým průzkumné vrty na okolních parcelách odebíraly vodu.

bazén s vodou

Dnes je průzkumný vrt cena položkou povinnou při uvádění žádosti k vybudování studny a bývá již součástí hydrogeologického posudku. O tom, zda je nutné tento vrt provést, rozhodne hydrogeolog – někdy se vrt provádět nemusí a vystačí se s potvrzením proutkaře, který určí místo s dostatečně vydatným pramenem, ale jsou jisté situace, kdy je vrt vhodný, aby se předešlo před hlavním vrtem určitým nejasnostem a hlavně s tím spojenému riziku.

Dodržujte zákon

Mnozí lidé zákony nectí a domnívají se, že se jedná spíše o byrokratická nařízení, ale tentokrát má opodstatnění legislativu dodržovat nejen kvůli případným pokutám, ale také z hlediska ohleduplnosti vůči ostatním lidem. Nechte si vypracovat hydrogeologický posudek a případně zhotovit zkušební vrt, a to nejlépe od jedné firmy, která vám současně vypracuje projektovou dokumentaci a zařídí na příslušných úřadech povolení k provádění stavby. Výstavba studny na klíč je pro vás výhodná i v tom, že jste zcela bez starostí, a svůj čas pak můžete věnovat něčemu, co vaše bydlení v novém domově vylepší.