Strojaři potřebují ke své práci i vrtáky s kuželovou stopkou


Vrtání je činnost, se kterou se seznamují již malé děti školního věku. Vrtáky také bývají jedním ze strojírenských nástrojů, které děti dobře znají, mohou si je v domácnosti dobře osahat a některé mají dokonce vrták uschovaný na hraní mezi ostatními hračkami. Práce s vrtákem je také velice snadná, stačí jej upnout do sklíčidla například přenosné vrtačky, označit důlčíkem střed otvoru, a pak už jen zatlačit na vrtačku s vrtákem, aby během několika sekund vznikl souměrný válcový otvor.

vrtací nástroj

Vrtání přenosnou vrtačkou je natolik jednoduchý proces, že se stal základem pro většinu kutilských dílen, kde se rodí výrobky ze dřeva i z kovu, a kde se příliš nebazíruje na přesnosti výroby. S vrtákem totiž toho mnoho nevykouzlíte, a pokud byste potřebovali zhotovit přesnější otvor, musíte pak na předvrtanou díru nasadit výhrubníky a výstružníky. Strojařina se v tomto ohledu však ještě více specificky vymezuje, a to samotným tvarem vrtacích nástrojů. Existují totiž nejen vrtáky s válcovým dříkem, ale i vrták s kuželovou stopkou. Dřík neboli stopka jsou rozhodujícím momentem zejména v přesnosti výroby, a platí zde jednoduché fyzikální zákony a zákony mechaniky.

strojírenské nástroje

Válcový dřík se upíná do sklíčidla, většinou se třemi rameny kleštin, a ty teoreticky sevřou válec ze tří stran a vymezí tím jeho polohu, ale vrták je tu stále jen ukotven ve třech bodech, a to při jeho zatížení v průběhu vrtání, zejména u větších průměrů vrtáků, způsobí poměrně velké nepřesnosti. Naproti tomu kuželová stopka se upne do speciálního hladkého vnitřního morse kuželu, a nástroj je tím pádem uchycen po celém obvodu. Tím je zaručeno co nejpřesnější vrtání, i když se to samozřejmě nevyrovná výhrubníkům a výstružníkům, které mají po obvodu nástroje nejen dva, ale více břitů. A čím více břitů, tím přesnější válcový otvor můžete očekávat.