Stres – zabiják vašeho zdraví


Co to vůbec stres je? Za stres můžeme považovat stav, kdy na nás krátkodobě nebo dlouhodobě působí nepříjemné vlivy okolí, které způsobují vylučování kortizolu, což je stresový hormon. To vede k souboru nepříznivých dopadů na naše tělo, a to jak po psychické, tak fyzické stránce. Stres může pramenit z mnoha důvodů. Může se jednat o stres způsobený rodinnou situací, školou, prací, našim zdravotním stavem a mnoho dalšími důvody. Ve vypjatých situacích může stres trvat i roky, a to se musí odrazit na našem zdravotním stavu. Stres se projevuje fyzickými příznaky, které mžeme mylně přisuzovat jinému důvodu. Ale divili byste se, za kolik fyzických obtíží může stres. Může se projevovat nevolností, bolestí břicha, potížemi s trávením, bolestí hlavy, nadměrnou únavou, kožními problémy, pocity závratí, tlak na hrudi, bušení srdce, nechutenství nebo naopak nadměrný hlad a chuť k jídlu, nebo také problémy s erekcí.

stres

Jak můžeme proti stresu bojovat?

Meditace

Meditace vede k vnitřnímu klidnění, harmonizaci a očistě vaší mysli od negativních myšlenek. Pokud se meditace provádí správně, může to být významným pomocníkem v boji proti stresu. Může vám navíc pomoci se spánkovým režimem.

stres

Mluvte o svých pocitech

Spousta lidí se ve stresové situaci uzavře do sebe a nikomu neřeknou, co zrovna prožívají. To je ale špatně. Pokud jsme v nadměrném stresu, měli bychom o svých pocitech mluvit. Mluvit můžete s rodinou, přáteli, anebo pokud chcete někoho kdo k vám nemá blízký vztah, ideální je psychoterapeut, který si vás vyslechne.

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita je dobrá v boji proti mnoha problémům, včetně stresu. Nemusí se z vás stát hned vrcholový sportovec. Bohatě postačí, pokud zařadíte do svého dne dlouhé procházky. Mimo fyzické aktivity na vás bude pozitivně působit i pobyt na čerstvém vzduchu. K tomu si můžete pustit oblíbenou hudbu a uvidíte, že se hladina stresu sníží.