Jak zatočit s nespavostí


Nespavost není nic příjemného. Vlastně se jedná o stav, který pro nás může mít mnoho nepříjemných důsledků. Spánek je pro nás životně důležitý, a pokud nemáme dostatek kvalitního spánku, odrazí se to nejen na naší fyzické, ale také na naší psychické stránce. Co ale dělat, když trpíme nespavostí? Večer nemůžeme usnout, převalujeme se klidně i hodiny v posteli bez toho, aniž by přicházel jen náznak spánku? Ideální je, pokud se vyhneme farmakům. Léky nám sice mohou pomoci s usínáním, ovšem většina léků na spaní je vysoce návykových. A my si nechceme vytvořit na ničem závislost. Nakonec by to totiž mohlo dopadnout tak, že bez pomoci léků nebudete schopni vůbec usnout.

spánek

Určitě vám pomůže spánková hygiena. To znamená, že budete denně chodit spát v přibližně stejnou dobu. Není dobré jeden den jít spát v osm, druhý den ve tři ráno a další den třeba v 11. Opravdu se snažte usínat v přibližně stejnou dobu. Postel by vám měla sloužit jen na spaní. Nezvykejte si přes den do ní lehat s knížkou, mobilem, nebo z ní hodiny sledovat televizi. Na tyhle aktivity si vyhraďte jiný prostor. V posteli se snažte opravdu trávit čas pouze večer, kdy je čas spánku.

Místo léků vsaďte na bylinky. Existuje spoustu bylinek, které vám mohou pomoci se snadnějším usínáním a kvalitnějším spánkem. Nejlépe uděláte, když budete tyto bylinky konzumovat ve formě šálku horkého čaje asi 2 hodiny před spaním. Skvělý pro usínání je třeba meduňkový čaj, čaj z kozlíku lékařského, nebo heřmánkový čaj.

čaj

Mezi babské rady, které by nám měli pomoci usínat, patří i vypití horkého mléka s medem před spaním. Tato kombinace by nás měla zklidnit a navodit nám pocit únavy. Ne každý snese horké mléko, ale věřte, že pokud jste milovníci mléčných výrobků, tak si na této kombinaci ještě pochutnáte. Je to skvělá alternativa k různým bylinkovým čajům.