Rozdíly mezi námi


Jak moc se lišíme od svých předků a co všechno se změnilo během našeho vývo je e v homo sapiens sapiens? Stačí, když se podíváme na obrázky z jakékoli učebnice dějepisu. Hned na první pohled si uvědomíte, jak moc naši předkové lišili. Proč přesně došlo k těmto proměnám, je velmi složitá otázka. Ano, většina lidí se shodne na Darwinově teorii jako vědecky dokázaném fenoménu. Jenže se jen a pouze jedná o prostředek, kterým jsme došli k těmto výsledkům. Ale proč se vlastně stalo to, že z opičích předchůdců dnes na světě existuje mnoho miliard svobodně a samostatně uvažujících bytostí, které jsou schopné využívat složité předměty, abstraktní úvahy, vlastní řeč a všechno další, co nás odlišuje od zvířat?

lebka homo erectus

Jedná se o navždy nezodpovězenou otázku lidské existence, o které se můžeme maximálně přít, ale to je vše, co s tím můžeme dělat. Přesto je zajímavé, podívat se na to, v čem přesně se od našich předků odlišujeme, protože nám to může pomoci pochopit, co vše se v naší historii odehrálo a třeba i to, kam vlastně směřujeme. Na první pohled byli naši předci menší, a tím, že byli zvyklí na chůzi po čtyřech, také předklonění s masivními předními končetinami.

pohřebiště lebka

Lebka se změnila během doby vývoje naprosto dramaticky, vždyť také právě fyziognomie mozku a inteligence je to nejdůležitější, v čem se lišíme. Obličej měl výraznější nadočnicové oblouky, placatější nos a lebka byla celkově nižší. Po celém těle měli naši předci srst, která je chránila před chladnějšími teplotami. Dnes jsme zvyklí na příjemné teploty i během zimních měsíců. Termostat pro podlahové topení eshop.termtech.cz je běžně nastaven na teplotu okolo 21 a více stupňů. O pozitivních či negativních dopadech na naše zdraví vedou odborníci na toto téma dlouhé debaty. Jednoduše náš vývoj šel již mílovými kroky a velmi dlouhou cestu má ještě před sebou.