Je chytrá domácnost skutečně lepší?

Asi každý z nás již zaslechl cosi o „chytré domácnosti“. Ta by údajně měla svým obyvatelům značně zjednodušit a zpříjemnit život, a to hned několika způsoby. Nejprve je však potřeba si říci, co to je a jak vlastně funguje.

 

Jednoduše řečeno, jde o propojení nejrůznějších přístrojů, které v domácnosti využíváme, přes internet a jejich dálkové ovládání. Můžeme si například nastavit, kdy se má zapnout topení či rozsvítit světla, zapnout televize, pračka, myčka, nebo jaká teplota má být v lednici. Když tak přijdeme po celém dni unaveni z práce domů, většinu domácích povinností již máme hotovu.

 

ovládání chytré domácnosti

 

To vše je samozřejmě možné jen díky rozvoji bezdrátových technologií, a znamená to, že můžete svůj dům ovládat prostřednictvím mobilního telefonu. Již nebudete muset v dešti vystupovat z auta a otvírat vrata garáže. Nyní se vám otevřou sama.

 

Pravda, zní to skvěle, avšak ukazuje se, že situace není až tak růžová, jak by se zdálo. Nastavování veškerých činností v aplikaci je časově náročné, a pro ty, kteří technice příliš neholdují, i stresující. Také to znamená, že pokud vám z nějakého důvodu doma vypadne internet, máte zkrátka smůlu.

 

propojení chytré domácnosti

 

Také je zde další nebezpečí, které většina lidí podceňuje, a to možnost, že se vám někdo nahackuje do mobilu. To by v podstatě znamenalo, že onen člověk má plný přístup do vašeho domu – může snadno vypnout poplašné zařízení, otevřít si dveře a vyloupit vás, aniž byste to věděli.

 

Ovšem i pokud se nebude jednat přímo o zloděje, může vám značně znepříjemnit život, například tím, že vám bude přepínat televizi uprostřed zápasu, vypínat topení v zimě a zapínat v létě, měnit dráhu robotického vysavače, a spoustu dalších věcí.

 

Ukazuje se tedy, že alespoň v dnešní době to není až tak skvělá vymoženost, jak by se mohlo zdát. Samozřejmě, časem se bude zlepšovat, a není pochyb o tom, že se během několika příštích let stane standardem. V současné době je však ještě příliš nedokonalá pro běžné používání většinou lidí. A na to je dobré před pořízením myslet.